Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Aktualności / Myśląc o Koniu 2011 za nami
Myśląc o Koniu 2011 za nami

Trzy dni „Myślenia o Koniu” za nami. 

W zawodach ujeżdżania młodych koni zwyciężył Krzysztof Karpiński z Gdyni. Zarówno sędziowie punktując jego pracę w ciągu 3 dni za bezpieczeństwo, stres, techniki naturalne, komunikację, finałowy tor przeszkód oraz freestyle, jak i widzowie ocenili jego pracę najwyżej.

Przez 3 dni głodni wiedzy mogli wysłuchać 10 wykładów, obejrzeć 11 pokazów, obserwować 4 rundy zmagań 3 trenerów z młodymi niezajeżdżonymi końmi na 3 roundpenach, chłonąć inspirującą pracę mistrza Coxa oraz wziąć udział w kilku konkursach, wygrywając nawet pobyt i szkolenie w Teksasie.

Druga edycja tej edukacyjnej imprezy poświęcona była habituacji jako drodze do jeździectwa bezpieczniejszego. Miała na celu umożliwienie widzom porównania pracy trenerów w jednym z najważniejszych momentów kariery każdego wierzchowca jakim jest pierwsze siodłanie i pierwszy jeździec oraz dać szansę  uczenia się od najlepszych jak sam Chris Cox oraz innych wykładowców.

Krzysztof Karpiński konkurował z Marcinem Machem i Mariuszem Denisem. Krzysztof wylosował i pracował z 3-letnią ciemno gniadą klaczką  Savona sp ze stadniny w Udorzu.

Emanował spokojem i równą pracą. Koń odpowiadał na jego sygnały i nosił siodło i człowieka już pierwszego dnia. Trener starał się stopniowo budować i zaufanie i szacunek u konia rozsądnie wybierając obowiązkowe dziesięciominutowe przerwy w szkoleniu konia i często zdejmując presję. Wydawało się, że pierwszego dnia szedł równo z Marcinem siadając po 1,5 godziny w siodło w stój. Ale trzeciego dnia obowiązkowy tor przeszkód do pokonania w siodle w ciągu 30 minut (15 przeszkód i zadań łącznie ze skokiem i slalomem oraz cavaletti w kłusie) pokonał na najbardziej wyluzowanym koniu nie tylko wprowadzając go do przyczepy ale także stając na końcu na siodło w swoim freestyle.

Większość uczestników podkreślała ilość wiedzy, która była dostępna ale wszyscy zgotowali Chrisowi Coxowi owacje na stojąco za pokaz zajeżdżania młodego 2 latka, na którym po godzinie galopował wokół areny na kantarze i luźnej wodzy.

Cieszy, że na imprezie doliczyliśmy się ponad 60 studentów programu JNBT i wszystkim za to serdeczne dzięki. To m.in. dzięki wam ta impreza miała tak kapitalną atmosferę. A dla Justyny ze Szczecina , która wygrała gratisowy pobyt u Coxa szczególne gratulacje!

Jesteśmy pierwsi w Europie z takim przedsięwzięciem ale jak Chris podkreślał to dopiero 9 lat temu z jego pomysłu  wystartowała zorganizowana na ulicach miasta Fort Worth impreza „In a Whisperer Challenge”, na której tegoroczną edycję trudno się było dostać. Chris podobnie jak i dr Robert Miller w ubiegłym roku zadeklarowali pomoc o ile kolejna edycja byłaby rozważana. Ale czy będzie, to tylko zależy od publiczności, bo być może na taką formę edukacji nie znajdzie się aż tylu chętnych w naszym kraju i będzie ona rozwijać się  dalej już w innych krajach.

 



Galeria Koń Polski

Galeria Radia ZW



powrót
Nie da się pracować nad swoim wyczuciem, gdy jest się zbyt pochłoniętym ślepym podążaniem tylko za technikami.

Isobel Duncan

Wild Horses Roundup film

Wyłączny przedstawiciel wędzideł

.


L4 Wolność film


L1-No love without trust - film


Odruch przeciwstawiania-Bloker Uwiązu film