Strict Standards: Accessing static property mysqlbase::$_iQueryCounter as non static in /jnbt/library/mysqlbase.class.php on line 159

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /jnbt/library/controller.class.php on line 16

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /jnbt/library/model.class.php on line 26
Jazda konna, Natural Horsemanship, kursy jeździeckie - wszystko o koniach :: Monty Roberts (EQUUS), Silversand (SNH), Parelli (PNH), kasety szkoleniowe, książki, kursy je, ko, lon, uje, jazda, konna, jazda konna, kon, konie, jeździectwo, jezdziectwo, Andrzej Makacewicz, konie, kuce, pony, jazda konna, jazdakonna, jeździectwo, western, jezdziectwo, hippika, hipika, hippica, stajnie, stadniny, kluby jeździeckie, ośrodki jeździeckie, skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, konie, rajdy, pensjonat, hotel, pzj, ozj, rumaki, kowale, podkuwacze, weterynarze, lekarze weterynarii, sklepy, sprzęt jeździecki, akcesoria, transport, koniowóz, przyczepy, hodowla, hipoterapia, wczasy w siodle, agroturyzm, agroturystyka, rekreacja, sport, wakacje, agrowczasy, rajdy, kuligi, inseminacja, sztuczna inseminacja, szkoły, technikum, rymarze, western, araby, xx, oo, Natural, Horsemanship, Natural Horsemanship, jeźziectwo, hippika, kursy jeździeckie, wszystko o koniach, Monty Roberts, Silversand, SNH, Parelli, PNH, kasety szkoleniowe, książki, kursy
Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Aktualności / Zwycięzcą Considering the Horse 2018 jest Aleksander Penev
Zwycięzcą Considering the Horse 2018 jest Aleksander Penev

Dziewiątą edycję Myśląc o Koniu wygrał Aleksander Penev z Bułgarii!!! Przez 3 dni 3 trenerów : z Anglii Joe , Eduardo z Hiszpanii i Aleks z Bułgarii na 3  roundpenach równolegle konkurowało w zajeżdżaniu młodych koni przed publicznością. Konie, młode ogierki sp udostępniła stadnina Konie Parkitny .

 Już pierwsza sesja pokazała olbrzymie zróżnicowanie poziomu trenerów. Trener z Anglii miał poważne problemy z założeniem kantarka treningowego przez 2 sesje i jego próby zakończyło ostrzeżenie komisji sędziowskiej udzieleniem żółtej kartki.

Techniki prezentowane przez Aleksa to poziom światowy wśród trenerów kojarzonych z naturalem i koń doskonale na nie odpowiadał. Pozwoliło mu to na tak szybki progres treningowy. Taki, że wsiadał na ogierka na oklep w drugiej sesji  wtedy kiedy jego koledzy trapili się jeszcze z założeniem kantarka. Aleksander pracował z najtrudniejszym koniem (Dominus) o dużym potencjale dominacji. Przewożąc te młodziaki ładowałem je bez dotykania i bez zakładania kantarka i Dominus zabrał nam najwięcej czasu i gryzł inne konie. W kolejnych sesjach różnica w zaawansowaniu treningowym oraz punktacji każdej sesji pomiędzy trenerami pogłębiała się a sędziowie pokazywali kolejne żółte kartki ostrzeżenia trenerom z Anglii i Hiszpanii.

Trenerzy mieli 4 sesje po 1,40 h plus niedzielny finał. Aleks objeżdżał Dominusa w siodle już na trzeciej sesji a koń trenera z Hiszpanii, źle przygotowywany odpalił bardzo niebezpieczne rodeo przy próbie siodłania. Trener z Anglii w całym treningu nie doszedł nawet do siodłania. Kros końcowy biorąc pod uwagę pogodę ustawiliśmy jako plaża. Był i ratownik zawzięcie gwiżdżący niepokojący konia przy zbliżaniu, był i bar pod parasolem z „mojito” w postaci marchewek (które schrupały  zresztą świetnie pracujące przy imprezie juniorki Akademii JNBT) gdzie miał zajrzeć trener z koniem, był i dmuchany basen do którego trener miał wprowadzić konia, mostek i przeszkoda skokowa ale i typowe elementy testu wykształcenia młodego konia jak podawanie nóg, przyjęcie wędzidła, zatrzymania, cavaletti w kłusie, serpentyny, wprowadzenie do przyczepy, zakładanie siodła, wsiadanie i zsiadanie. Trenerzy z Anglii i Hiszpanii poprowadzili konie tylko z ziemi bez próby siodłania a Aleks pokonał tor prowadząc konia zarówno z ziemi jak i z siodła i tylko na kantarku. Widać było to co jest przesłaniem imprezy – ufność, relacje, komunikację, lekkość a więc to do czego powinien prowadzić trening młodego konia technikami naturalnymi. Rozluźniony kłus pięknego ogierka niosącego człowieka trzeci  raz w życiu na swoim grzbiecie i pokonującego na zaufaniu do jeźdźca kolejne „straszaki” krosu, których nie pokonałyby setki koni trenowanych niekiedy latami, budziło zachwyt. A pierwszy skok bez najmniejszego negatu wywołał burzę oklasków wspaniale reagującej publiczności i owacje na stojąco. Nie było wątpliwości kto uzyska tytuł „Considering the Horse 2018 Champion”. Sędziowie ogłaszając wyniki podali punktację dla trenerów: Aleks 766 punktów, Joe 521,5 pkt i jedna żółta kartka, Eduardo 386,5 pkt i trzy żółte kartki. Po raz pierwszy różnica punktacji  była aż tak duża i czerwone kartki były na pograniczu podniesienia ich przez sędziów.

A moje wrażenia? Po pierwsze zmiana kryteriów doboru trenerów na przyszły rok bo papier jest cierpliwy. Co prawda w dyskusjach z widzami usłyszałem, że tak zróżnicowany poziom trenerów był bardzo edukacyjny ale wg mnie to nie teatr jednego aktora i zabrakło elementu rywalizacji. Udało się wg widzów utrzymać w tym roku dobre tempo i poziom wykładów i pokazów.

 Chciałbym podziękować wszystkim wspierającym imprezę tj wykładowcom-dr Markowi Tischnerowi, Katerinie Santarovej, Tyczyn Dog K9, Katarzynie i Krzysztofowi Słupskim, Katarzynie Goraj, Jackowi Kluszewskiemu i oczywiście Jerzemu Pokojowi, który oprócz pokazów i ciekawej kliniki udostępnił swój ośrodek angażując cały swój zespół, bez którego trudno by było takie przedsięwzięcie wykonać; Rafałowi właścicielowi stadniny Konie Parkitny za udostępnienie koni; sędziom Katce Santarovej, Adze Bator, Joasi Gawłowskiej; przyjaciołom ks Bogusiowi i Sylwii, Nuba Equi, Tenor Royal, Fundacji Pegazus, całej kadrze i juniorom Akademii JNBT, sponsorom oraz partnerom medialnym Planecie Koni i Radio Wrocław. Ale najważniejsze to podziękowanie publiczności za obecność, zainteresowanie, wspaniałe reakcje, atmosferę i wsparcie jakie u was czuliśmy. Do zobaczenia za rok! A ci co byli wiedzą już dlaczego będzie jeszcze ciekawiej.

A.Makacewicz Akademia JNBT

galeria zdjęć z zawodów trenerów 

galeria zdjęć z pokazów i wykładów powrót
Konie mówią nie mówiąc. Zuzia Makacewicz lat 7


Wild Horses Roundup film

Wyłączny przedstawiciel wędzideł

.


L4 Wolność film


L1-No love without trust - film


Odruch przeciwstawiania-Bloker Uwiązu film