Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Aktualności / 50 lat metody szkolenia imprintingowego
50 lat metody szkolenia imprintingowego
 
W Stadzie Ogierów Książ już za chwilę minie kolejny sezon wyźrebień, kiedy to maluchy zostają poddane szkoleniu imprintingowemu. Warto przy tej okazji zauważyć, że metoda ta obchodzi swoje 50-lecie.
 

Dr Robert Miller ma powody do świętowania - "odkryta" przez niego 50 lat temu metoda szkoleniowa źrebiąt pozwalająca na trwałe kształtowanie ich zachowań w okresie bezpośrednio po narodzeniu, jest aktualnie szeroko stosowana na całym świecie. I to nie tylko w stosunku do koni - także inne gatunki są z powodzeniem poddawane szkoleniu imprintingowemu m.in. lamy, nosorożce, słonie czy wielbłądy. Jak podkreśla sam dr Miller - ku jego zaskoczeniu, ale  i wielkiej satysfakcji, opracowana przez niego metoda jest także szeroko stosowana w świecie wyścigów konnych. 
 
  foal imprinting 50 years
 
Przypomnijmy, że koncepcja wczesnego szkolenia źrebaków - bezpośrednio po narodzeniu - przez pierwsze 20 lat kiedy dr Miller zaczał je promować, spotykała się z oporem. Powodem był brak tradycji w tym zakresie w nowoczesnych kulturach. Za to jeśli spojrzymy na kultury ludów nomadzkich, żyjących w bliskości z końmi, to dostrzeżemy, że szkolenie imprintingowe było od wieków przez nich stosowane. Dr Miller zawsze powtarza, że nie wymyślił niczego nowego - on po prostu nadał tej koncepcji i metodzie nazwę, wytłumaczył zjawisko naukowo i od lat pracuje nad ich popularyzowaniem.  
 
 
Poprawnie przeprowadzone szkolenie imprintingowe znacząco ułatwia przygotowanie konia do siodła i jeźdźca. Nie powinno być robione "na pokaz", jego celem powinno być przeszkolenie koni w sposób tak miękki i efektywny, aby w rezultacie uzyskać chętnie współpracującego, pełnego szacunku bezpiecznego wierzchowca.
  
 
Gratulujemy dr Millerowi i cieszymy się wraz z nim, tym bardziej, że metoda imprintingu jest coraz częściej stosowana także w Polsce :).
Od ponad 3 lat szkoli i prowadzi ją Viktoria Pietkiewicz z ekipy JNBT. Metoda jest już przedmiotem wykładów na wyższych uczelniach, prac naukowych, badań porównawczych a co najważniejsze hodowcy dostrzegli już jak wzrasta wartość hodowanych zaimprintingowanych koni i jak znacząco zmniejszają sie koszty ich treningu.  
 
Vika i Robert Miller
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Osoby zainteresowane tą metodą szkoleniową zapraszamy na kurs, który odbędzie się w dniu 28 kwietnia w Książu .
 
 
 
Polecamy:
w sklepie
w internecie powrót
All my life I have looked for the good in horses and in people, and might find the good in the worst.
Całe życie szukałem dobra w koniach i ludziach, i zdarzało mi się znaleźć dobro w najgorszych


Tom Dorrance

Wild Horses Roundup film

Wyłączny przedstawiciel wędzideł

.


L4 Wolność film


L1-No love without trust - film


Odruch przeciwstawiania-Bloker Uwiązu film