Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Aktualności / Zwycięzcą Considering the Horse 2012 jest....... Richard Winters!!!
Zwycięzcą Considering the Horse 2012 jest....... Richard Winters!!!

To były 3 niezwykłe dni. To trzecia edycja edukacyjnej imprezy związanej z nurtem naturalnym szkolenia koni, którą kilka lat temu wraz z Wojtkiem Ginko obmyślaliśmy w nocnych dyskusjach. Tym razem odbyła się nie w Zbrosławicach ale dzięki uprzejmości i olbrzymiej pomocy Jerzego Pokoja na terenie Western City w Karpaczu. W tym roku poświęciliśmy ją Komunikacji a więc temu, czym są pomoce w jeździectwie. Jednak główną kanwą całego przedsięwzięcia było układanie młodych, surowych koni przez 3 trenerów pracujących równolegle na 3 roundpenach. Stwarzało to unikalną okazję obserwacji przez widzów  trenerów różnych szkół pracujących metodami naturalnymi.

Trenerzy Katerina, Reiner i Richard

W tym roku konkurowały ze sobą młodość - czyli Katerina Santarova z Czech i doświadczenie - czyli  Reiner Schelbert z Niemiec ze szkoły Silversand Horsemanship oraz zwycięzca amerykańskiego konkursu trenerów Road to the Horse 2009 - Richard Winters.

 Markiza, Corida i Kendy surowe klacze przed konkursem

Konie zostały użyczone przez znaną hodowlę państwa Parkitnych i były to 2,5 letnie klacze wolnego chowu i analogicznej linii ujeżdżeniowej i skokowej, rasy SP, co dało porównywalne w treningu  konie. Konie te nigdy nie miały zakładanych kantarów i akcja ich przewozu wymagała sporej grupy osób pomagających przy spędzeniu ich do dużego koniowozu.

W całej imprezie wszystkimi końmi opiekował się Horse Wrangler Paweł Grotkowski.

Aldona Kozłowska i Richard Winters

Tłumaczyła na gorąco Aldona Kozłowska z agencji PDM - współorganizatora imprezy, natomiast świetną oprawę spikersko-muzyczną zapewniał - jak zwykle doskonale z odrobiną humoru, Dariusz Sawicki.

 

Trenerzy po losowaniu koni pracowali przez kolejne 3 dni w 4 sesjach po 1,5h z obowiązkowym wykorzystaniem 10 minutowej przerwy, w roundpenach ustawionych na zewnątrz hali.

 

 

Pogoda dopisała, więc ponad 500 osób mogło korzystać  i uczyć się od najlepszych na zmianę ogladając pracę na zewnatrz i wykłady z pokazami wewnątrz hali. Widownia poprosiła oklaskami o mój komentarz na gorąco, zatem starałem się przybliżyć wszystkim to, co trenerzy prezentowali.

 Sędziowie J Sawka, K Skorupski (trzeci), J Wojnowicz i z firmy Tauron D Stolarczyk

Sędziowało 3 sędziów: Krzysztof  Skorupski , Jerzy Sawka i Janusz Wojnowicz.

 Punktowali oni poziom stresu konia w treningu, używanie metod naturalnych, poziom trudności każdego konia, komunikację i bezpieczeństwo oraz kontrolowali dopuszczalność sprzętu i metod. W finale komisja przyznawała punkty za każde zadanie oraz za wrażenia z pokazu freestyle.

 

 

Katerina Santarova z Kendy

Katerina Santarova w swojej pracy głównie skupiała się na budowaniu zaufania, ale dominująca kara klacz Kendy długo odmawiała założenia kantara i pozwoliła jej na wsiadanie dopiero w 4 sesji.

 Reiner spadajacy

Reiner pracował ze srokatą Markizą przeplatając pracę nad uzyskaniem zaufania i szacunku z habituacją i po pierwszym siodłaniu w drugiej sesji zdecydował się dosiąść konia w sesji trzeciej. Markiza ruszyła zaniepokojona pierwszym niesieniem ale Reiner zdecydował o powtórzeniu  próby. 

 

I wtedy Markiza pokazała prawdziwe rodeo. Reiner dzielnie walczył o pozostanie w siodle - niestety puścił popręg i trener „zaliczył glebę" z siodłem w rękach. Koń nie starał się kopnąć, więc wszystko zakończyło się szczęśliwie.

 Richard Winters i Korida

 Richard osiodłał konia już w pierwszej sesji i miał najszybsze postępy, choć w pracy z pierwszy raz założonym kantarem koń wspinał się. Po pierwszym osiodłaniu jego srokata klacz Korida w galopie na linie odpaliła barany. Richard starał się gasić jej chęć do strzelania zadem korzystając z wielu technik, ale widać było, że ryzyko baranów nadal drzemie w koniu. Wsiadał jednak już w drugiej sesji i pomimo balansowania na krawędzi ryzyka  uzyskał poprawny kłus a koń zaczął być coraz bardziej zrelaksowany.

 

Program układany przez kierownika imprezy Piotra Krawczyka z JNBT  przeplatany był wykładami współorganizowanymi z Agnieszką Kopka, konkursami  i pokazami.

Jerzy Sawka na wykładzie

A wykłady to : Nawyk ruchowy - metody nauczania ruchu Anny Kuder; Wykorzystanie metod naturalnych w weterynarii Lidki Kacperskiej; Masaż - lepiej zapobiegać, niż leczyć Pauliny Puchały z JNBT TEAM; Wpływ stresu na zdrowie koni Pawła Dukacza; Prezentacja siodeł bezterlicowych Marty Rykaczewskiej (siodła rozeszły się jak świeże bułeczki);

 Jerzy Pokój wykładający przygotowanie do sportu

Przygotowanie konia do sportu Jerzego Pokoja;

 Viktoria Pietkiewicz na pokazie imprintingowanego źrebaka ze stadniny Książ

urzekający pokaz źrebiąt  imprintingowanych z Książa Viki Pietkiewicz z JNBT TEAM; mój wykład Jeździectwo a komunikacja międzygatunkowa porównujący na żywo pracę psów z Agility z owcami i koni studentów JNBT oraz jeźdźców z Western City; Dobre jeździectwo - jak się uczą konie Macieja Łuczyńskiego i Gosi Król; Kończing dla Koniarzy od Diny Zawadzkiej; Naturalne werkowanie oraz Pysk konia - jak działają Twoje ręce Jakuba Gołębia oraz Praca z trudnymi końmi- przypadek Sang Yanga Jerzego Sawki z JNBT TEAM.

 

Pokaz studentek JNBT L3 Kariny, Oli, Emilii, Marceliny

Pokazy to: kapitalny pokaz na światowym poziomie psów Agility przygotowany przez Beatę Banaszak;

 Psy Agility w akcji

 

pokaz studentów JNBT, gdzie wzruszała ekipa dziewcząt po Level 3 z Łodzi; po raz pierwszy w Polsce pokaz koni rasy Morgan studentów JNBT Wojtka Hajduka i Witka Dudka zakończony burzą oklasków, gdy po równoległym przejeździe  w stylu Western Dressage konie zaczęły pracę tylko na cordeo aby w końcu usiąść i położyć się oraz pokaz ubiegłorocznego zwycięzcy konkursu Pawła Jachymka, który przejechał w galopie ścianę ze styropianu.

 

 Paulina Marzoch w pokazie studentów JNBT

 

 Daria Dudek zwycięża konkurs

Konkurs „Pokaż co potrafi twój koń trenowany metodami  naturalnymi" na kapitalnym poziomie wygrała 17-to letnia Daria Dudek z 9-cio letnim wałachem sp Grand Aspen z prywatnej naturalnej stajni Marka Bazylewicza z Pszczółkowa. Koń na wolności prowadzony w doskonałej ujeżdżeniowej ramie pracował na lekkich naturalnych pomocach prezentując cudne relacje ze swoją amazonką. Na koniec koń kładł się i siadał w pełnym zaufaniu co publiczność nagradzała sowitymi oklaskami. Wypada tylko pozazdrościć wieku i wiedzy i tak trenowanych koni.

Niezależnie, w przerwach, na dolnej arenie i uliczce Western City można było oglądać scenki z Dzikiego Zachodu, rzucać lassem, pływać na canoe, szukać złota, strzelać, podróżować dyliżansem, potańczyć w salonie przy muzyce country, wybrać się pod siodłem w góry czy po prostu odpocząć w cieniu podziwiając widoki na Śnieżkę przed kolejnymi wykładami.

 

Richard i problematyczna Daisy

W klinikach trenerów prezentowanych na zewnętrznych arenach Katerina pokazała swoje metody pracy a Reiner i Richard zaprezentowali rozwiązanie problemu 7 letniej niezajeżdżonej klaczy Daisy P, której po zbudowaniu niegdyś przy próbie zajeżdżania problemu headshy  nikt do dzisiaj nie mógł poradzić sobie nawet z założeniem kantara. Klacz po klinice Richarda nosiła już szkoleniowy kantar i miękko ustępowała pomocom a więc była gotowa do powrotu do normalnego treningu układania.

W międzyczasie troje szczęśliwców w losowaniu wygrało darmowe kliniki w Czechach, Niemczech i USA .

 Losowanie darmowych klinik u trenerów

W sobotnim wieczornym show Katerina wraz ze swoją 12 letnią studentką dała wzruszający pokaz 2 koni prezentując siłę bondingu i zaufania. Richard wraz z Jerzym Pokojem pokazali cutting z bizonami a gromkie brawa były gdy Jerzy stanął vis a vis bizona a jego ogier Sami niósł tylko linkę cordeo na szyi i pracował jak skupiony na wycinaniu owczarek. Ekipa Western City pokazała niezwykle dynamicznie elementy Western Ridingu z pokazami Mateusza Pokoja strzelania z siodła.

Niedziela zaczęła się dość nietypowo bo poranną mszą prowadzoną przez Richarda Wintersa. Poświęcił ją, przed wspólną modlitwą wraz ze wspaniałymi przypowieściami współczesnymi i z Biblii, wdzięczności za to co nas w życiu spotyka . 

Finał wraz z ekipą sędziów przygotowaliśmy na hali. Był to kros z ziemi i siodła w którym wśród zadań dla trenerów i ich koni było m.in podawanie 4 nóg, zakładanie i zdejmowanie wędzidła (obowiązywał zakaz ich używania w konkursie), skok, przyczepa, siodłanie, obustronne wsiadanie,  3 chody i cofanie, slalom w kłusie, folia, mostek, firany, przeciskanie, ujadające psy, dmuchawa a we freestylu każdy z trenerów mógł pokazać co kto chciał.

  Richard Winters i Korida w finalnym krosie

Rozpoczął Richard Winters na Koridzie. Jego 2,5 letnia klacz po czterech półtoragodzinnych sesjach treningowych pokonała finałowy kros koncertowo nie zaliczając tylko przyczepy. We freestylu przy burzy oklasków poprosił o wpuszczenie na arenę cielaka i pokazał jak w galopie jego koń gotów był współpracować przy zaganianiu bydła.

Reiner Schelbert i Markiza w finalnym krosie

Reiner z Markizą choć nie zaliczył wszystkich przeszkód to zebrał gromkie oklaski jak jego klacz stała spokojnie gdy strzelał nad nią batem.

 

 

 

  Katerina Santarova i Kendy w finale

Katerina pokonała z Kendy wszystkie przeszkody łącznie z wchodzeniem do przyczepy z ziemi ale chyba słusznie zrezygnowała z eksponowania niegotowego konia na ich pokonywanie z siodła.

Zwycięzca  Considering the Horse 2012 Richard Winters

 

 

 Zwyciężył Richard Winters. Jego koń choć nie został zaliczony do najtrudniejszych to  okazywał w szkoleniu zachowania jeszcze źrebięce co spowalnia szkolenie młodego konia. Pracował bardzo bezpiecznie, używając technik naturalnych budował ufność ale i szacunek konia zmieniając swoje techniki i zachowania stosownie do sytuacji,  zachowując minimalnie niezbędny stres u zwierzęcia i w efekcie uzyskując miękkie ustąpienia dobrze skomunikowanego i przepuszczalnego konia co pokazał jego przejazd w finale.

 Muł Janek z przesyłką dla przyjaciół z Czech

Na zakonczenie były i łzy szczęścia i emocji no i oczywiście nagroda główna dla Richarda Wintersa, statuetka Champion of Considering the Horse 2012.  Były też i salwy śmiechu. Zwłaszcza kiedy muł Janek (wyjątkowy łobuz :)) dostarczał wraz z Chato z plemienia Czarnych Stóp, prosto z Ameryki , specjalną przesyłkę dla naszych przyjaciół z Czech.

 

Daria Dudek zwycięzca konkursuJerzy Pokój odbiera nagrodę za wkład w rozwój jeździectwa

 Były i nagrody sponsorów dla zwycięzców konkursów i podziękowania za wkład w rozwój jeździectwa dla Jurka Pokoja.

Po imprezie 2 konie sprzedano za granicę a z rozmów kuluarowych wynika, że i kolejne znajdą swoich wielbicieli. Uśmiech na twarzach p Bogdana i Rafała Parkitnych mówił mi, że nie zmarnowaliśmy czasu i impreza miała swoich odbiorców wśród hodowców.

Podsumowując ze strony organizatora uważam, że zwycięzcami w tej imprezie są wszyscy łącznie z końmi biorącymi udział i tysiącami koni do których wrócą kiedyś widzowie bogatsi o niezwykłe doświadczenie i wiedzę.  To im, a w tym ponad 150 obecnym studentom JNBT impreza zawdzięcza też fantastyczną atmosferę , która towarzyszyła całej imprezie.

 

Imprezie, która nie odbyłaby się w takim wymiarze bez partnerów:  firmy Tauron, PZU, M3, portalu Zabookuj, Agencji PDM i Fundacji Rozwoju Jeździectwa oraz  wolontariuszy, całej ekipy Western City, państwa Parkitnych, Uniwersytetu Jeździeckiego, wykładowców, sędziów, jeźdźców, pracy całego biura i JNBT TEAM.

Czy będzie za rok czwarta edycja Myśląc o Koniu? Pewnie tak, bo jak pokazała tegoroczna impreza, tych co Myślą o Koniu jest wielu.

 

Andrzej Makacewicz

JNBT

 zdjęcia dzięki uprzejmości Marty Ciesielskiej, Doroty Oboza, Krzysztofa Skorupskiego, PDM, JNBT

Filmy:

 obejrzyj film z portalu Zabookuj - Myśląc o Koniu cz 1

 obejrzyj fim z wykładu imprintingu Viktorii Pietkiewicz

 obejrzyj film z synchronicznego pokazu koni rasy Morgan studentów JNBT

obejrzyj film z pokazu bez ogłowia i z ziemi koni rasy Morgan 

obejrzyj film z przygotowań pokazu studentek JNBT z Łodzi

obejrzyj film  z przygotowań i pokazu Kariny z JNBT SHOW TEAM

 

więcej zdjęć:

obejrzyj pokaz zdjęć z wykładu imprintingu Viktorii Pietkiewicz

galeria JNBT praca trenerów

galeria JNBT wykłady i pokazy cdn

galeria JNBT finał konkursu trenerów 

galeria Marty Ciesielskiej piatek i sobota

galeria Marty Ciesielskiej niedziela

 

czytaj :

artykuł w Gazecie Wyborczej 

 relacja z Myśląc o Koniu na portalu Zabookujpowrót
Jeśli pracujemy w oparciu o strach to zawsze jest to kosztem zaufania.

Monty Roberts

Wild Horses Roundup film

Wyłączny przedstawiciel wędzideł

.


L4 Wolność film


L1-No love without trust - film


Odruch przeciwstawiania-Bloker Uwiązu film