Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Aktualności / JNBT w SO w Książu
JNBT w SO w Książu

Stado Ogierów Książ to wyjątkowe miejsce znane w całej Europie i na świecie. 

Jeden z piękniejszych zabytków,  w którym mieści się hodowla koni rasy Śląskiej z  ponad 60 letnią tradycją (od 1947 roku).

Książ ze względu na swoje piękno nazwany był Perłą Dolnego Śląska.

Obecne stajnie, wzniesione zostały w 1884 roku, są ogromnym zespołem w formie czworoboku, z murami typu pruskiego. Tutejsza kryta ujeżdżalnia o powierzchni 800 m2, jest najpiekniejszym tego typu obiektem w Europie. W całości zrobiono ją z drzewa modrzewiowego.

W stadzie jest około 100 klaczy i ogierów.

Ślązaki to cenione i wszechstronne wierzchowce o ustabilizowanej psychice. To doskonałe konie zaprzęgowe jak i pod wierzch. W hodowli w Książu znajdziecie konie zarówno pokroju cięższego o charakterystyce zaprzęgowej jak i od stosunkowo niedawna, konie śląskie zachowujące cechy tej rasy, ale o pokroju lekkim, typowo wierzchowym.

 O poziomie hodowli i rasie stanowią wyniki sportowe i tak znakomici zawodnicy jak np. Bartłomiej Kwiatek (Mistrz Polski i Vicemistrz Świata w kat. powożenia zaprzęgami pojedynczymi w 2010 r.).

Będąc z wizytą w marcu na zaproszenie głównego specjalisty hodowli p. Małgorzaty Studzińskiej miałem przyjemność oglądania kunsztu pracy Bartka. Polecałbym obejrzenie lekkości i zebrania Lokana w wyciągnietym kłusie i pamiętanie o tym, że w powożeniu komunikacja oparta jest tylko o głos, wędzidło i bat a Lokan to ogier nadal kryjący.

Ich trening omawiać będziemy na szkoleniach L5 a przejazd Bartka z Lokanem na Mistrzostwach Świata w Pratoni del Vivaro możecie obejrzeć tu:

 

 

We współpracy ze stadniną Viktoria Pietkiewicz rozpoczęła już imprintingi tegorocznych wyźrebień i w tak dużej grupie źrebaków będzie to inspirujący materiał (zachowania i behawior źrebaków zaimprintingowanych i nie imprintingowanych w tej samej rasie, hodowli i wieku) dla zaciekawionych badaniami porównawczymi wyższych uczelni.

Jak mówi Vika "Śląskie maluchy są bardzo łagodne i ufne. Świetnie się z nimi pracuje. Szybko i chętnie się uczą. Są doskonałe do nauki technik treningu w okresie imprintingu.To inna praca niż imprinting wyścigowych follblutów."

24 kwietnia o godz 14 będziemy prowadzili wykład w stadninie i mamy nadzieję zaprezentować imrintingowane maluchy. Będziemy starać się pilotować ten projekt i może zobaczymy maluchy już jako odsadki lub konie starsze na aukcjach w znacząco wyższej cenie, przy której napisane będzie "Imprinted by JNBT" :).

11-13 maja w tym pięknym obiekcie będzie pierwszy otwarty kurs Relations Level 1  a dzień póżniej 14.05 będzie równie ciekawe i wyjątkowe szkolenie imprintingowe. Będą to pierwsze kursy z możliwością obserwacji i udziału oraz praktyki „na żywo" w trakcie kursu pracy ze źrebakami rasy śląskiej . Natomiast dla certyfikowanych (po szkoleniu imprintingowym) imprinterów w dn 15 i 16.05 będzie mozliwośc zajęć praktycznych w kolejnych sesjach treningowych wczesnego szkolenia zaimprintingowanych źrebaków pod czujnym okiem trenera JNBT Viktorii Pietkiewicz.

Niezależnie polecamy zainteresowanym  rasą śląską aukcje w SO Książ, w których może znajdziecie swojego wymarzonego, wszechstronnego wierzchowca.

Tak czy inaczej warto tam być.powrót
Kto czyim zachowaniem kieruje, ten dominuje, nie trzeba tu przemocy. Krzysztof Skorupski


Wild Horses Roundup film

Wyłączny przedstawiciel wędzideł

.


L4 Wolność film


L1-No love without trust - film


Odruch przeciwstawiania-Bloker Uwiązu film