Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Aktualności / Masaż metodą JNBT - Oddziaływanie
Masaż metodą JNBT - Oddziaływanie

MASAŻ METODĄ JNBT

 

Odziaływanie Masażu

 

 
 

Masaż koni przestaje być już tajemnicą. Większość jeźdźców, hodowców i właścicieli koni zaczęło się interesować tym tematem dostrzegając jego zalety w hodowli, treningu czy rehabilitacji. Czy jednak aby na pewno wiedzą o tym jak bardzo wszechstronne jest wykorzystaniu masażu? Masaż to coś znacznie więcej niż tylko element fizjoterapii i profilaktyka na co dzień i dlatego zaprezentujemy wam cykl specjalizowanych artykułów związanych z tą i pośrednia jak wybór, oględziny i zakup konia, wszystko o masażu, stretching, rehabilitacja, ograniczenie urazowości, sp

 

W programie szkoleń JNBT prezentujemy ten temat na poziomie szkoleń Relations Level 2 ale szczegółowo poznać można techniki i zastosowanie masażu oraz strechingu na jednodniowych szkoleniach Masaż JNBT.

 

Masaż powinien być nieodłącznym elementem treningu, tak jak oporządzanie konia przed osiodłaniem, powinien zagościć do naszych stajni w ramach codziennej pielęgnacji. Masaże możemy podzielić na relaksacyjne i lecznicze. Relaksacyjny masaż możemy wykonać sami u siebie w stajni, natomiast leczniczy może wykonać tylko wykwalifikowana osoba z dyplomem.

 

Odpowiednio wykonany masaż wywiera znaczący wpływ na cały organizm i warto wiedzieć w jak dużym.

 

Wpływ masażu na układ nerwowy

 

Pobudza układ nerwowy - stopień pobudzenia zależy od intensywności i czasu trwania masażu; ponieważ unerwiona jest każda komórka organizmu, masaż stymuluje przewodnictwo nerwowe w całym ciele; oddziałuje na układ autonomiczny i doprowadza do wyrównania układu sympatycznego oraz parasympatycznego.

 

 

Wpływ masażu na układ krążenia

 

Usprawnia układ krążenia, który spełnia cztery ważne funkcje w organizmie: oddechową, odżywczą, termoregulacyjną i regulacyjną - tym samym masaż wywiera ogromny wpływ na cały organizm. Masaż powoduje opróżnienie naczyń żylnych i chłonnych oraz zwiększa dopływ krwi tętniczej do masowanego odcinka. Przyspiesza krążenie krwi i limfy. W wyniku masażu następuje przekrwienie miejscowe, co jest następstwem rozszerzenia naczyń włosowatych skóry oraz drobnych tętniczek na skutek bodźców mechanicznych. Na przyspieszenie krążenia wpływa także to, iż podczas masażu wytwarzają się ciała chemiczne pochodzenia tkankowego - podobne w działaniu do histaminy - i działają rozszerzająco na naczynia włosowate. Wzmożone krążenie limfy pobudza czynności wszystkich gruczołów, wzmaga przemianę materii a produkty przemiany materii zostają szybko usunięte przez przyspieszony krwioobieg. Rozszerzenie lub zwężenie naczyń skórnych ma charakter neurogenny. Decyduje ono o oddaniu lub zatrzymaniu ciepła i stanowi główny mechanizm termoregulacyjny.

 

 

Wpływ masażu na układ kostny

Systematyczny masaż na również wpływ na kości. Zwiększa ich spoistość, a także ciężar i objętość. Pod wpływem masażu stawy stają się bardziej ruchliwe oraz wzmacniają się wiązadła okołostawowe.

 

Wpływ masażu na układ oddechowy

Masaż przyspiesza cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych i tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc gdzie następuje wymiana gazowa. Pod wpływem masażu poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen niezbędnej do właściwego rozwoju tkanek.

 

Wpływ masażu na tkanki

Tkanki, z których zbudowany jest organizm różnią się między sobą budową i czynnościami. Masaż w tkance łącznej powoduje odżywienie, uplastycznienie, poprawia funkcje życiowe i zwiększa przyrost tkanki. Masaż w tkance chrząstnej powoduje lepsze odżywienie, zapobiega zwyrodnieniom. Masaż w tkance kostnej wpływa na utrzymanie równowagi pomiędzy związkami organicznymi i nieorganicznymi oraz przyspiesza procesy kostnienia. Masaż w tkance tłuszczowej przyspiesza rozdrobnienie i usunięcie komórek tłuszczowych co prowadzi do przyspieszenia przemiany materii - czyli spalania w tkankach. Masaż w tkance siateczkowej wzmaga odporność organizmu. Masaż w tkance mięśniowej usuwa produkty przemiany materii, ułatwia krążenie produktów odżywczych, poprawia dotlenienie, jędrność, elastyczność i wytrzymałość masową tkanek.

 

 Masaż usprawnia działanie całego organizmu - naprawia uszkodzone mikrowłókna mięśniowe, wpływa na rozbudowę mięśni. Mało, kto wie, ale masażem można wyleczyć u konia bóle głowy, poprawić perystaltykę jelit przy kolce czy usprawnić ruch przy zwyrodnieniach stawów - np. szpacie. Masaż więc nie tylko relaksuje, ale i leczy, potrafi też znacznie więcej...

 

Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic uczy pracy z naturalnymi instynktami konia. Koń w naturze postrzega człowieka jako drapieżcę, dlatego też tak ważne jest ustalenie hierarchii w stadzie - ja i mój koń - relacji opartej na zaufaniu, szacunku ale i dominacji. Masaż relaksacyjny metodą JNBT jest idealnym uzupełnieniem codziennej pracy. Poprzez dotyk przesyłamy bardzo wiele informacji. Większość koni nie toleruje dotyku ludzkiej ręki mając poczucie zagrożenia tak jak my obawialibyśmy się wyciągniętej do nas łapy lwa. Dotyk jest też po wzroku kolejnym z najważniejszych zmysłów u konia. Dotyk zatem stymuluje i buduje relacje. W masażu poprzez stymulację wszystkich układów i relaksację będziemy mogli nawiązać z naszym wierzchowcem indywidualną więź opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Kiedy zdobędziemy zaufanie naszego konia, dalsza współpraca będzie zasadniczo prostsza. Masaż pomaga przygotować naszego konia psychicznie i fizycznie do chętnego reagowania na nasze pomoce jeździeckie. Regularnie wykonywane zabiegi wpłyną kojąco na system nerwowy i sprawią, że koń będzie kojarzył naszą osobę z wygodą i mile spędzonym czasem - bez względu czy będziemy go głaskać, czy wymagać skoku przez przeszkodę. Zrelaksowany, pewny siebie i ufny koń, to przede wszystkim koń bezpieczny. Koń, który się nie płoszy, nie odsadza, jest posłuszny i przepuszczalny, który jest w mniejszym stopniu narażony na kontuzje.

 

W codziennym obejściu koni zapominamy, że dobrostan zwierząt to już coś znacznie więcej niż dobra pasza i dach nad głową. Konie czują i postrzegają. To nie maszyny przystosowane do ciężkiej pracy. Aby nasze międzygatunkowe relacje przebiegały w sposób harmonijny i prawidłowy, musimy dbać o zdrowie psychiczne naszych podopiecznych. Gdyby konie mogły krzyczeć, w niejednej stajni zapanowałby harmider.

 

 Świadome jeździectwo, jakim jest bez wątpienia JNBT, a także świadoma pielęgnacja koni na co dzień, gwarantują nam bezpieczną jazdę wolną od urazów.

 

Paulina Puchała

 

Luty 2012

 

 

 

 

 powrót
Dobry Natural Horsemanship i Dobra Klasyka są bliżej niż się nam pozornie wydaje.

Steve Halfpenny

Wild Horses Roundup film

Wyłączny przedstawiciel wędzideł

.


L4 Wolność film


L1-No love without trust - film


Odruch przeciwstawiania-Bloker Uwiązu film