Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Osobowości / Steve Halfpenny
Steve HalfpennySteve urodził się w Anglii. Gdy miał 19 lat jego rodzina wyemigrowała do Australii, gdzie wkrótce po przyjeździe spotkał swoją przyszłą żonę - Irenę. To właśnie ona "zaraziła" go końską pasją, która trwa już ponad 25 lat obejmując jednocześnie 10 lat występów Steve'a w zawodach dla koni rasy Quarter i Appaloosa zakończonych zwycięstwem na szczeblu stanowym. W tym czasie jego głównym zainteresowaniem cieszył się reining.

W 1990 roku Steve spotkał Pata Parelli'ego i to spotkanie wepchnęło go na drogę naturalnego jeździectwa. Jego udział w programie Pata trwał 7 lat, w czasie których uzyskał status 3 gwiazdkowego instruktora oraz trenera młodych koni - Young Horse Trainer i specjalisty przygotowującego konie pod siodło - Horse Starting Specialist, a także 2 gwiazdkowego trenera podstaw - Foundation Trainer i specjalisty od trudnych koni - Difficult Horse Specialist.


 Od 2002 r. Steve pracuje nad własnym stylem nauczania bazując i łącząc style wszystkich wielkich jeźdźców, u których miał szczęście samemu studiować. Philip Nye, słynny tasmański jeździec naturalny, zainspirował go i dał mu wiedzę niezbędną do odnalezienia łatwiejszej drogi w jeździectwie zarówno dla koni, jak i dla studentów. Tak powstał nowy program w świecie naturalnego jeździectwa nazwany Silversand Natural Horsemanship.

Jest on przeznaczony dla tych, którzy pragną pracować z końmi w sposób uwzględniający koński punkt widzenia. Bierze on pod uwagę naturalny sposób w jaki te zwierzęta reagują na nowe sytuacje i miejsca, oraz zakłada, iż koń zawsze stara się jak najlepiej poradzić sobie z prezentowanymi mu zadaniami. Jednocześnie program uczy świadomości, iż niektóre rzeczy mogą się jawić koniom jako zagrażające ich życiu, chociaż ludzie mogą tego wcale w ten sposób nie postrzegać. Najtrudniejszą bowiem dla ludzi jest umiejętność widzenia rzeczy z perspektywy konia - ale jeśli jej nie wypracują, to nigdy nie dojdą do takiej współpracy gdzie jeździec i koń tworzą praktycznie jedność.

Program Silversand Natural  Horsemanship jest podzielony na trzy części - Basic (poziom podstawowy), Intermediate (poziom średnio-zaawansowany) i Advanced (poziom zaawansowany). Każdy z nich jest dalej podzielony na kolejne trzy części, aby ułatwić studentom uzyskanie szybkich postępów.

Poziom Basic odkrywa w jaki sposób konie myślą i uczą się, oraz kładzie nacisk na wypracowanie zasad bezpieczeństwa w obchodzeniu się z końmi oraz nad zachowaniem kontroli. Poziom ten jest już dostępny także do samodzielnej pracy w postaci zestawu 3 kaset video i podręcznika w języku polskim.

Poziom Intermediate rozwija koncepcje wprowadzone na poziomie Basic i prowadzi do uzyskiwania dokładniejszych wzorów jeździeckich oraz obejmuje ćwiczenia budujące mięśnie. Uczy dokładnego kontrolowania konia w różnych środowiskach na wysokich poziomach energii (w wysokich chodach) przy zachowaniu jego zaufania. Ukończenie tej sekcji daje wiedzę niezbędną do bezpiecznej i pewnej jazdy w każdych warunkach.
Poziom Advanced jest przeznaczony dla ludzi zainteresowanych celami sportowymi i obejmuje zaawansowane ćwiczenia gimnastyczne oraz pracę w tzw. zebraniu poziomym (collected lateral work). Ta część jest opracowywana w ścisłej współpracy z Philipem Nye.

 Cały program jest tak przygotowany, aby pomóc zarówno koniowi, jak i jeźdźcowi w zbudowaniu wzajemnego zaufania a ponadto daje koniowi szansę na odpowiadanie na pomoce bez strachu czy oporu. Program uczy umiejętności - i nie jest opracowany jako test oceniający precyzję wykonania zadania. Potrzeby konia i nauka stosownych zasad są tu ważniejsze niż cele. Konie bowiem potrzebują przywódców, którym mogą w pełni zaufać - program Silversand Natural Horsemanship pomaga ludziom nimi zostać.

Także w przyszłości Steve nie zamierza rezygnować ze studiowania u innych znanych jeźdźców, aby móc rozwijać swój program.

Obecnie Steve wraz z Ireną szkolą i przygotowują młode  konie pod siodło, zarówno w Australii (głównie w ośrodku Silversand Natural Horsemanship Centre), jak i w Europie. W Polsce gościli pierwszy raz w 2003 r. Steve często podkreśla, jak nadal niesamowitą dla niego pozostaje łatwość uzyskiwania rezultatów, kiedy przestaje się komplikować sprawy i zaczyna słuchać praw natury.

Na swoim rancho w Południowej Australii sami wyhodowali źrebaka rasy Appaloosa, a gdy nadszedł czas aby go oswoić z siodłem i jeźdźcem, zdarzyło się, że Pat akurat prowadził niedaleko klinikę. Irena, zawsze szukająca nowych rozwiązań w obcowaniu z końmi, zapisała ich oboje jako obserwatorów. To doświadczenie było dla nich pierwszym spotkaniem z naturalnym jeździectwem.


 


powrót
Listen more. Talk less. Let the horse teach you instead of trying to teach the horse.
Więcej słuchaj. Mniej mów. Pozwól, by to koń cię nauczył zamiast próbować uczyć konia.


GaWaNi Pony Boy