Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Osobowości / - Kamil Zapotoczny - lubuskie
- Kamil Zapotoczny - lubuskie

Moja przygoda z końmi zaczęła się, gdy miałem 7 lat. Tata zabrał mnie na lekcję konną i zaraz po tym kupiliśmy pierwsze 3 konie: konika polskiego, śląską klacz i klacz szlachetnej półkrwi.
Tak zaczęło się pasmo nieciekawych i dosyć niebezpiecznych przygód... upadki, ponoszenia, baranki przez całe pole, naciągnięte ścięgno Achillesa po wypadnięciu z bryczki na zakręcie.. i wiele wiele innych ;) Byłem dość zrażony do koni i jazdy konnej, aż do czasu gdy poznałem metody jeździectwa naturalnego. 

W 2011 roku odbyłem swoje pierwsze szkolenie Akademii JNBT L1 i od tamtego czasu coś się zmieniło. Odkryłem, że istnieje inna, lepsza droga do porozumienia się z końmi, droga komunikacji, którą postanowiłem odkryć. Pierwszą rzeczą, jaką zmieniłem była całkowita rezygnacja z pracy na wędzidle na wiele, wiele lat. Okazało się, że takie rozwiązanie bardzo spodobało się naszym koniom. Był to dobry początek jeszcze lepszej przygody.
 Poznanie innej, bezpieczniejszej drogi jeździectwa naturalnego sprawiło, że praca z tymi zwierzętami przestała być definiowana jako wieczna frustracja i nerwy z powodu tego, że koń nie zachowuje się jak oczekiwałem. Ograniczyło to także wypadki niemalże do zera.

Później nadeszły kolejne szkolenia, obóz dla dorosłych, w którym wziąłem udział jako 13-latek – najmłodszy uczestnik. Z kolejnymi latami L2, L3, wciąż rozwijając się z własnymi końmi.

Praca, jaką włożyłem w trening naszych koni, jak i własny, pozwoliła wreszcie na to, żebym zaczął prowadzić lekcje konne na ranchu rodziców. Szczególnie w wakacje, kiedy było dużo chętnych na przejażdżki, cały dzień spędzałem w siodle. To pozwoliło mi stworzyć niezwykłe więzi z tymi zwierzętami, a także było świetną okazją do dopracowania dosiadu.
Przez kolejne lata coraz więcej zajmowałem się końmi i coraz bardziej mnie to interesowało. Przyszedł czas, że w szkole zamiast podręczników czytałem prace naukowe na temat końskiego układu kostnego i pokarmowego.. Oraz wszystkie książki, jakie w JNBT mamy na liście rekomendowanych lektur po szkoleniach :)

Moja praca z końmi zaczynała nabierać coraz bardziej zawodowy charakter, dostawałem konie w zajeżdżanie, treningi korekcyjne, prowadziłem lekcje jeździectwa naturalnego na rancho. Sprawiło to, że wraz z rodzicami wpadliśmy na pomysł, by wstąpić do Teamu JNBT, byłem już po wielu szkoleniach i szybko zacząłem asystować. Pozwoliło mi to zdobyć wiele doświadczenia, gdyż naszymi najlepszymi nauczycielami są właśnie konie, a im więcej różnych koni pojawia się w naszym życiu, tym więcej o ich zachowaniach możemy się nauczyć.

Dziś mamy swoich 12 koni, a każdy od źrebaka szkolony jest do kładzenia się na komendę ;) oczywiście metodami JNBT. Każdy koń jest bezpiecznym, wolnym od narowów, spokojnym wierzchowcem.

Jeśli potrzebujecie porad lub chcecie dowiedzieć się więcej proszę o kontakt: kamil@jnbt.pl

Kamil Zapotoczny | Trener Koni | Asystent Akademii JNBT

 powrót
Czasem koń mówi nam, już nie mogę, nie mogę, nie mogę. Tydzień, dwa, trzy. Aż w końcu tak nam powie, że nie możemy już ignorować jego sygnałów.

Ray Hunt