Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Osobowości / - Aleksandra Najman ****- Ola - Łódzkie
- Aleksandra Najman ****- Ola - Łódzkie

Ola Najman trener wykładowca **** Akademii JNBT 

Wiem, że nie będę oryginalna ale z końmi mam do czynienia od dziecka. Pierwsza wizyta w stajni i pogłaskanie końskiego pyszczka wywarło na mnie  ogromne wrażenie. Samo przebywanie wśród koni i przypatrywanie się im zza ogrodzenia pochłaniało mnie do reszty. Początki w świecie jeździectwa były trudne, ale nie dawałam za wygraną. W wakacje potrafiłam przebywać w stajni od godz. 6 rano do 22. Uczyłam się jeździć konno w rekreacyjnej szkółce, po czasie udało mi się nawet opiekować jednym z tamtejszych koni. Oprócz frajdy z jazdy szukałam z nim nici porozumienia i dotarcia do ich świata. Nie było łatwo. 15 lat temu pojęcie jeździectwa naturalnego w Polsce brzmiało jak z kosmosu. Tak więc nie rozumiałam podstawowych sygnałów końskiej komunikacji, przez co moja historia jeździecka przynosiła sporo krwi, siniaków i wypadków. Na szczęście teraz, z perspektywy czasu mogę śmiać się z własnej głupoty i cieszyć się, że na siniakach się skończyło.

W 2010 roku trafiłam na pierwszy kurs JNBT prowadzony przez Andrzeja Makacewicza -  Przygotowanie Młodych Koni, gdzie podczas 3 dni były zajeżdżane młodziaki i to na kantarach! Andrzej jak zwykle ostrzegł, że z tej drogi nie ma powrotu i miał rację. Nagle wszystko, o czym mówił było takie logiczne i oczywiste. Czemu nikt wcześniej mi o tym nie powiedział? Na każde pytanie padała logiczna i konkretna odpowiedź, rozjaśniło się wiele moich wątpliwości. Ostatniego dnia na kursie widziałam przyjazne, komunikujące się młode konie. To tak, jakbym otworzyła drzwi do innego świata. Oczywiście, po powrocie z pierwszego szkolenia jako przysłowiowy już „zaklinacz całego wszechświata", konie zaczęły weryfikować moją wiedzę. Im dalej w las, tym więcej drzew  i z kolejnymi kursami dowiadywałam się, jak wciąż mało wiem.

 W 2013 roku, poznając Richarda Wintersa, wystąpiłam ze swoim koniem na pokazie studentów na Myśląc o Koniu i pół roku później na Cavaliadzie w Lublinie. Mimo, że opanowałam ze swoim koniem tricki i początki pracy na wolności, nadal nie grało to w parze z poziomem jeździeckim. Kiedy pierwszy raz asystowałam Andrzejowi na L1 uświadomiłam sobie, że komunikacja, jaką nawiązałam ze swoją klaczą nijak ma się do trenowania koni i ludzi. Jednego konia można nauczyć wszystkiego od jakiegokolwiek sygnału, ale aby wziąć odpowiedzialność za innych - to już zupełnie inna bajka.

Najbardziej do poziomu gleby  sprowadził mnie jeden dziki ogier. Zapisując się do udziału w szkoleniu zajeżdżania dzikich ogierów myślałam, że to będzie pikuś. Szybko okazało się, że to był „Pan Pikuś". Dojrzały, dominujący i niezależny ogier jednym spojrzeniem w oczy ustanowił całą hierarchię i dalszy trening. Trening mnie. Kosztowało mnie to wiele, koń ruszał z atakami frontalnymi, nie udało mi się założyć nawet kantara. Ale przeżyłam i to można uznać za jakiś pozytyw Ten dołek psychiczny dał mi dużo motywacji do dalszej nauki.

Uczestniczyłam w klinikach Richarda Winters'a, Bucka Brannaman'a, Gerda Heuschmann'a, Dale Myler'a, pracowałam u Guya Robertsona w Anglii, obserwowałam pracę Reinera Schelbert'a, Marry Kitzmiller i teraz dopiero docierają do mnie  słowa i książki dr Roberta Miller'a, Ricka Lamb'a, Monty Roberts'a, Pata Parelli'ego, Chrisa Cox'a, Clintona Anderson'a, Aloisa Podhayskiego, Cesara Millana, Kevina Richarson'a, Johna Lyons'a, Raya Hunta, Toma i Billa Dorrance'a i wielu innych.

 Z całym JNBT Team śledzimy i analizujemy najnowsze badania behawioralne odkrywając co nowego słychać w świecie zwierząt, a w szczególności koni.

Asystuję  na kursach JNBT od 2012 roku a od 2014 prowadzę szkolenia samodzielnie jako trener (już 3-gwiazdkowyJ) wykładowca szkoły JNBT. Za mną wielu trenowanych jeźdźców i ponad 1500 koni, z którymi miałam możliwość pracować i fascynuje mnie ile każde z tych zwierząt mnie nauczyło a radość w pracy z nimi czerpię każdego dnia bo wiem ile koni w moim życiu pomoże mi jeszcze zrozumieć te wspaniałe zwierzęta. Od źrebaków, po młode konie w zajeżdżeniu, dzikie konie, trening korekcyjny po rozwiązywanie bardzo wielu końskich problemów psychicznych i fizycznych. Codziennie odkrywam nowe szczegóły i dociera do mnie wielkość programu JNBT. I teraz już wiem, że model JNBT jest najlepszym modelem treningowym, jaki do tej pory spotkałam i pozytywnie odpowiada mu 99,9% koni. Oprócz ufnych, lekkich na pomocach koni, odnajduję w tym systemie treningowym wielką satysfakcję, ponieważ konie, które oprócz traktowania człowieka jako lidera swojego stada, widzą w nim także swojego przyjaciela.

Ola Najman trener wykładowca**** JNBT

ola@jnbt.plpowrót
While Imprint Training is appropriate for every horse, it’s not appropriate for every human. Rick Lamb
While Imprint Training is appropriate for every horse, it’s not appropriate for every human. Rick Lamb