Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Osobowości / Monty Roberts
Monty RobertsMonty Roberts jest znany na całym świecie jako "Człowiek, który słucha koni" - od tytułu jego autobiografii, która stała się światowym bestsellerem. Końmi zajmuje się od dzieciństwa, ośmiokrotnie zdobył tytuł mistrza świata w rodeo, setki razy sędziował na pokazach, a w 1988 amerykańskie Krajowe Towarzystwo Koni Użytkowych nadało mu tytuł Człowieka Roku.

Powodzenie we współpracy z końmi Roberts zawdzięcza przede wszystkim pozbawionej przemocy metodzie treningu - nadał jej nazwę Join-Up®. Polega ona na porozumiewaniu się z tymi zwierzętami przy użyciu ich własnego niewerbalnego języka gestów, nazwanym Equus.

Od początku lat 90., Monty Roberts prezentuje swoją metodę na pokazach na całym świecie. Zademonstrował ją także na pokazach na specjalne życzenie Jej Wysokości Królowej Elżbiety II w Windsorze, na Królewskiej Wystawie Koni w Windsorze oraz na Królewskich Torach Wyścigowych w Ascot.

 Od 1989 r. regularnie odwiedza Wielką Brytanię na zaproszenie Jej Wysokości. Był również jednym z gości podczas obchodów złotego jubileuszu królowej. Punktem kulminacyjnym tej wizyty był spektakularny pokaz z udziałem 1000 koni i 2000 gości.

Roberts ukończył z wysoką lokatą Hartnell College w Kalifornii - gdzie specjalizował się w naukach rolniczych i zoologicznych; następnie kształcił się w Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym w San Louis Obispo, gdzie ukończył z wyróżnieniem następujące specjalizacje: nauki zoologiczne, nauki biologiczne (w tym psychologię) oraz agrobiznes.

W kwietniu 2002 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Zurychu w dziedzinie etologii - po ukończeniu przez dwóch tamtejszych profesorów dogłębnych dwuletnich studiów nad jego pracą.

Natomiast w maju 2002 CIA przyznało mu certyfikat w  uznaniu wkładu pracy nad wykrywaczem kłamstw. Wykłady Monty’ego spotykają się ze stałym zainteresowaniem ze strony nie tylko największych korporacji, ale też urzędów państwowych, z Białym Domem na czele. Doświadczenia jakie Roberts zdobył obserwując konie i pozyskując ich zaufanie skutkują również w środowisku międzyludzkim.

Pomimo ściśle wypełnionego kalendarza, Roberts jest także autorem trzech światowych bestsellerów: The Man Who Listens to Horses, Shy Boy: The Horse That Came in from the Wild i Horse Sense for People. W swojej najnowszej książce From My Hands to Yours Roberts dzieli się z czytelnikami doświadczeniami i unikalną wiedzą, czyli dorobkiem całego życia.

W ramach własnej działalności biznesowej, Monty Roberts prowadzi instruktaż w zakresie techniki Join-Up® dla entuzjastów koni oraz firm z listy Fortune 500; założył także instytucję non-profit - Monty Roberts International Learning Center - z myślą o szkoleniu ludzi z całego świata w swoich koncepcjach. Dzięki pokazom publicznym, Roberts zebrał ponad 1,6 miliona dolarów dla licznych instytucji charytatywnych.

 W 1988 roku Amerykańskie Towarzystwo do Walki z Przemocą wobec Zwierząt wyróżniło Monty'ego Robertsa za "całokształt oddanej pracy dla dobra zwierząt".

Dzisiaj Roberts kieruje dobrze prosperującym przedsiębiorstwem. W ciągu ostatniego półtora roku jego pokazy w Australii, Kanadzie, Dubaju, Niemczech, Włoszech, Nowej Zelandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych obejrzało ponad 200 tysięcy widzów.

Monty Roberts mieszka wraz z żoną Pat na rancho "Flag Is Up" w Solvang w Kalifornii, gdzie niestrudzenie realizuje swą misję: zostawić świat lepszym niż go zastał - lepszym dla koni i lepszym dla ludzi.

19 maja 2004 r. mięlismy okazję zobaczyć Montiegi podczas jego jedynego jak dotąd pokazu w Polsce, który odbył się w Warszawie w Hali Torwar. 

Krótki życiorys...

1943 - udział w filmach hollywoodzkich jako kaskader (zastępował Elizabeth Taylor w filmie National Velvet, a także Roddy'ego McDowella, Mickey'a Rooney'a i Charltona Hestona, łączyła go przyjaźń z Jamesem Deanem)

1948 - Roberts tropi dzikie mustangi w Nevadzie, ucząc się ich języka ciała

1955-1969 - nagrody w rodeo: 9 tytułów mistrzowskich "Regional College Championship", 7 tytułów "Western State Championship", 5 tytułów mistrza kraju ("National Championship"), 3 drużynowe tytuły mistrza kraju ("Team National Championship"), jeden tytuł "Bulldogging Championship" oraz jeden tytuł "Team Roping Championship" (drużynowo).

1966 - Monty Roberts zakłada rancho "Flag Is Up" w Solvang, Kalifornia: przedsiębiorstwo hodowli i treningu koni oraz hipoterapii. Z hodowli tej pochodzą następujące championy: amerykańskie - Cathy Honey, An Act, Aladancer, Walk in the Sun, Tobin Bronze; europejskie - Alleged, Dajur; niemieckie - Lomitas, Quebrada, Risen Raven, Macanal, Lavirco; australijskie - Bahroona; nowozelandzkie - Sharirari

1986 - pierwszy publiczny pokaz pozbawionej przemocy metody oswajania pod nazwą Join-Up® podczas gościnnego wykładu w Vancouver, Kanada

1988 - tytuł "Człowieka Roku" nadany przez amerykańskie Krajowe Towarzystwo Koni Użytkowych

1989 - Roberts zaproszony przez Królową Elżbietę II na pokaz swoich technik w Windsorze

1996 - ukazuje się książka The Man Who Listens to Horses (Człowiek, który słucha koni); tytuł przez 58 tygodni utrzymywał się na liście bestsellerów New York Times, ponad 3 miliony sprzedanych egzemplarzy

1998 - Monty Roberts prezentuje technikę Join-Up® na tournée w przeszło 40 amerykańskich stanach

1998 - emisja dokumentu BBC pt. "Monty Roberts, prawdziwy zaklinacz koni"

1999 - w USA ukazuje się książka Shy Boy: The Horse That Came in from the Wild

2000 - tytuł Człowieka Roku przyznany przez Amerykańskie Towarzystwo do Walki z Przemocą wobec Zwierząt

2000 - Nagroda Humanitarna im. George'a Angella nadana przez Towarzystwo do Walki z Przemocą wobec Zwierząt stanu Massachusetts

2000 - ukazuje się książka Horse Sense for People

2002 - ukazuje się książka From My Hands to Yours

2002 - Roberts otrzymuje doktorat honoris causa Uniwersytetu w Zurychu, Szwajcaria

2002 - CIA przyznaje mu certyfikat w uznaniu wkładu pracy nad wykrywaczem kłamstw

2002 - Roberts zaproszony przez Królową Elżbietę II na pokaz swoich technik w ramach obchodów Złotego Jubileuszu siedemdziesiątej piątej rocznicy koronacji

2002-2003 - tournée promujące książki Robertsa Horse Sense for People oraz From My Hands to Yours: Wielka Brytania, Niemcy, Australia, Dubaj, Nowa Zelandia i USA; ponad 200 tysięcy widzów

2003 - Monty, Pat i Shy Boy występują na paradzie na Tournament of Roses w Pasadena, California. Pokaz oglądają miliony ludzi na całym świecie

2003 - Roberts występuje w telewizji: w USA w programach Animal Planet i RFD-TV, w Niemczech: ARD-TV i J.B. Kerner Talk Show

2003 - Roberts wygłasza odczyty m.in. w NASA, Goddard, Maryland Space Flight Center

2003-2004 - tournée promujące książkę From My Hands to Yours: Wielka Brytania, Niemcy, Australia, Kanada i USA; ponad 225 tysięcy widzów.

2004/2005 - Monty'ego Robertsa można oglądać w kolejnej paradzie na Tournament of Roses.

powrót
Konie są szczere. Zawsze powiedzą Ci jak jest naprawdę. Drugi człowiek powie Ci swoją opinię, ale koń powie Ci fakt. Niektórym ciężko jest to udźwignąć.

Ray Hunt