Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Artykuły / Relations First!

 Jak wiecie w programie szkoleniowym JNBT aż 3 pierwsze poziomy jeździeckie L1-L3 związane są z treningiem uwzględniającym budowanie prawidłowych relacji z końmi. Start od poznania języka koni i budowania relacji opartych o zachowania stadne jako podstawa pracy z tymi zwierzętami, a więc RELATIONS FIRST, pozwala na trenowanie koni w wymiarze o jakim marzy wielu jeźdźców. Warto posłuchać co na ten temat mówi producent filmowy i autor książki „The Soul of a Horse” Joe Camp i Sylwia po L3.

 Relacje

Wyobraź sobie, że chciałbyś  zbudować dobre relacji z kimś,  kto jest bardzo silnie związany ze swoim systemem rodzinnym, który jest dla niego najważniejszy bo daje mu  poczucie bezpieczeństwa i szanse przeżycia. Ten ktoś, często cechuje się niezrozumiałym, podwyższonym poziomem napięcia i niepokoju potrafiąc, wydawałoby się bez powodu, eksplodować. Na dodatek najczęściej najpierw działa a potem myśli, co jest niebezpieczne i dla niego i ciebie.

Codziennie możesz być przez niego sprawdzany, kto dziś przewodzi ,,ty’’ czy ,,ja’’ z decyzją na,,ja’’ gdy nie jesteś gotów być przewodnikiem. On sprawdza  co chwilę i sam nie wiesz, kiedy to ty zaczynasz podążać za nim. Ale jeśli wiesz jakie są zasady możesz stać się dla niego dobrym przywódcą. On tego ciągle oczekuje.  Zawsze jednak wiąże się to  z odpowiedzialnością, którą uświadamia się coraz bardziej wraz z budowaniem wzajemnych relacji.

 Dobrze zdawać sobie sprawę, że posługuje się on  innym kodem językowym, którego nośnikiem są  głównie  emocje i energia. Reagując na każdą ich zmianę potrafi  stroić rytm swojego serca do rytmu twojego serca. Ale  musisz uważać, bo Twoje myśli mówią mu głośniej niż Twoje słowa. Wyczuje każde rozbieżności i co byś nie mówił pozna prawdę. Ale i sam też Ci ją powie.

Wyraża szacunek utrzymując dystans i zachowując granice.  Może koncentrować uwagę  okresowo i wybiórczo, bo tak go natura stworzyła i w tym zakresie ma swoje ograniczenia. Patrzy na świat inaczej niż ty. Potrafi jednym okiem zerkać w jedną stronę, drugim w drugą widząc wszystko dookoła siebie. Pomiędzy jego obiema półkulami nie ma autostrady wymiany informacji ale raczej wiejska , wyboista droga (tyle przynajmniej na ten temat na razie wiemy). Zatem widząc cię z drugiej strony może Ci powiedzieć, że Cię w 80 procentach nie zna. I nie wynika to z jego złej woli.

 Pozostaje (jak wielu mężczyzn :)) energooszczędny, tzn jak koniecznie nie trzeba to niekoniecznie trzeba. Dbanie o zaspokojenie potrzeb pokarmowych oraz spokojna ich konsumpcja to podstawa ( to  w sposób naturalny panów się nie tyczy J). 

Jeśli nadal chcesz spróbować zbudować z nim właściwe relacje a potrafisz słuchać i komunikować się bez przemocy  w jego języku, dbać o jego potrzeby a nie manipulować nim to uda ci się ale musisz go rozumieć i sporo się postarać. Bo on to Pan Koń.

Wtedy być może usłyszałbyś od niego: dominujesz to znaczy, że Cię słucham bo podejmujesz słuszne decyzje, które nie są sprzeczne z moim dobrem, a ja Cię za to szanuję  i czuję się z Tobą bezpieczny.

Zakończyliśmy właśnie  L3 w Kotle - trwający od roku,   etap kształtowania swoich postaw i umiejętności  jeździeckich w programie JNBT ucząc się jeździectwa w ramach budowania prawidłowych relacji. I tak oto dzielnie (pokonując konstruktywnie niejeden kryzys i zwątpienie, jak i świętując sukcesyJ) przeszliśmy od etapu nieuświadomionej niewiedzy ( kiedy to w większości nie wiedzieliśmy nawet tego, że nie wiemy) poprzez etap uświadomionej niewiedzy ( która okazała się bolesna pokazując ile nie wiemy, i to chyba wciąż jest studnia bez dna i nauka na resztę życia)  dalej poprzez  uświadomioną wiedzę (kiedy to z trudem bo z trudem , ale skutecznie min.: odangażowywaliśmy wzrokiem zady z ziemi i siodła, uczulaliśmy, odczulaliśmy, operowaliśmy energią i innymi pomocami  naturalnymi, które na początku nie były wcale naturalne), aż do nieuświadomionej wiedzy (kiedy większość z tego złożyło się w płynną całość i Ci, którzy systematycznie ją budowali  mogli cieszyć  się z tego co powstało galopując na kantarkach po okolicznych górach) . Gratuluję im serdecznie!

Zaufanie, szacunek i dominacja jako  podstawy budowania właściwej  relacji z koniem.  Mądre jeździectwo to  piękna rzecz. Teraz może być także naszym  udziałem.


                                                                                                                                                Sylwia - JNBT L3powrót
All my life I have looked for the good in horses and in people, and might find the good in the worst.
Całe życie szukałem dobra w koniach i ludziach, i zdarzało mi się znaleźć dobro w najgorszych


Tom Dorrance

Artykuły
Relations First!