Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Artykuły / Słowniczek PNH
FOCUS

Focus to jedno z kluczowych słów w szkole Pata. Oznacza skupienie uwagi całego ciała i umysłu na celu, do którego się dąży. W świecie jeździeckim silny focus pozwala na powodowanie koniem bez użycia wodzy.
To właśnie focus daje feel (wyczucie).
Focus i feel dają timing (wyczucie czasu).
Focus, feel i timing prowadzą do balance (równowagi).

OPPOSITION REFLEX

Opposition Reflex to wrodzony u koni odruch przeciwstawiania się wszelkim naciskom. Jest naturalnym zachowaniem należącym do strategii przetrwania, jak wiele innych końskich zachowań. Szczególnie silnie objawia się pod wpływem strachu - konie będą wtedy przeciwstawiać się wszystkiemu (wędzidłu, kantarowi, wodzom, uwiązowi, czy nodze jeźdźca) w sposób gwałtowny i ostry. O ile nie nauczymy towarzyszących nam koni, że nie muszą się nam przeciwstawiać, to staną się one sfrustrowane, pokrzywdzone i potencjalnie niebezpieczne.

SAVVY

Savvy oznacza wiedzieć kiedy, gdzie, dlaczego i jak - w każdej chwili i w każdej sytuacji. Posiadanie savvy oznacza, że możesz odnieść sukces. Koncepcja "Savvy" została wprowadzona do jeździectwa przez Pata Parelliego. Savvy oznacza wiedzę o tym co wypada a co nie - w świecie koni. Savvy to nie tylko metoda, to raczej umiejętność, która przychodzi wraz z czasem, praktyką i funkcjonalnym myśleniem o koniach. Savvy to coś, co się posiada, czego się używa i nad czym się pracuje. Savvy można się nauczyć ! Co jest takiego ważnego w posiadaniu Savvy? Savvy oznacza efektywność. Oznacza nie wykonywanie rzeczy w połowie i nie wykonywanie ich niewłaściwie. Savvy wymaga focusu w każdej chwili, bez względu na sytuację.


powrót
Listen more. Talk less. Let the horse teach you instead of trying to teach the horse.
Więcej słuchaj. Mniej mów. Pozwól, by to koń cię nauczył zamiast próbować uczyć konia.


GaWaNi Pony Boy

Artykuły
Słowniczek PNH