Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Artykuły / Słowniczek PNH
FOCUS

Focus to jedno z kluczowych słów w szkole Pata. Oznacza skupienie uwagi całego ciała i umysłu na celu, do którego się dąży. W świecie jeździeckim silny focus pozwala na powodowanie koniem bez użycia wodzy.
To właśnie focus daje feel (wyczucie).
Focus i feel dają timing (wyczucie czasu).
Focus, feel i timing prowadzą do balance (równowagi).

OPPOSITION REFLEX

Opposition Reflex to wrodzony u koni odruch przeciwstawiania się wszelkim naciskom. Jest naturalnym zachowaniem należącym do strategii przetrwania, jak wiele innych końskich zachowań. Szczególnie silnie objawia się pod wpływem strachu - konie będą wtedy przeciwstawiać się wszystkiemu (wędzidłu, kantarowi, wodzom, uwiązowi, czy nodze jeźdźca) w sposób gwałtowny i ostry. O ile nie nauczymy towarzyszących nam koni, że nie muszą się nam przeciwstawiać, to staną się one sfrustrowane, pokrzywdzone i potencjalnie niebezpieczne.

SAVVY

Savvy oznacza wiedzieć kiedy, gdzie, dlaczego i jak - w każdej chwili i w każdej sytuacji. Posiadanie savvy oznacza, że możesz odnieść sukces. Koncepcja "Savvy" została wprowadzona do jeździectwa przez Pata Parelliego. Savvy oznacza wiedzę o tym co wypada a co nie - w świecie koni. Savvy to nie tylko metoda, to raczej umiejętność, która przychodzi wraz z czasem, praktyką i funkcjonalnym myśleniem o koniach. Savvy to coś, co się posiada, czego się używa i nad czym się pracuje. Savvy można się nauczyć ! Co jest takiego ważnego w posiadaniu Savvy? Savvy oznacza efektywność. Oznacza nie wykonywanie rzeczy w połowie i nie wykonywanie ich niewłaściwie. Savvy wymaga focusu w każdej chwili, bez względu na sytuację.


powrót
Take the time it takes.
Poświeć tyle czasu, ile dana rzecz wymaga.


Tom Dorrance

Artykuły
Słowniczek PNH