Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Artykuły / Pierwsza kobieta zwycięzcą zawodów "Zaklinaczy Koni"
Road to the Horse ( Droga do Konia )to mistrzostwa trenerów stosujących w szkoleniu koni metody naturalne. Odbywają się raz do roku na południu USA i są olbrzymim widowiskiem trafiającym dzięki transmisji przez sieci telewizyjne do milionów wielbicieli koni.
Pierwszy "pojedynek zaklinaczy" odbył się 2002 roku na ulicach Fort Worth w Teksasie. Zamysłem organizatorów było umożliwienie widzom zobaczenia z bliska pracy znanych trenerów metod naturalnych oraz porównanie ich technik i stylów. Bez wątpienia jest to jedno z ciekawszych i oryginalnych wydarzeń w światowym jeździectwie, którego popularność dynamicznie rośnie,
W lutym tego roku zwycięzcą zawodów Road to the Horse w Tennessee została po raz pierwszy kobieta trener Stacy Westfall. W dwudniowym pojedynku wygrała z takimi sławami jak Craig Cameron, Van Hargis i Martin Black.Wybór 4 trenerów stających do rywalizacji dokonał w drodze losowania spośród 15 sław jeździectwa naturalnego producent wydarzenia Tootie Bland, ale Stacy przez 6 miesięcy, aż do zawodów, pozostawała "tajemniczym czwartym jeźdźcem" .
Jak sama mówi :" Byłam tak podniecona gdy zostałam wybrana, ale nie wolno mi było nikomu tego powiedzieć! Wygrałam w tak wielkich wydarzeniach jak NRHA Futurity, ale uważam, że okazja by rywalizować w Road to the Horse jest jeszcze większym zaszczytem. To była również świetna zabawa pozostać tajemnicą do końca."

 
Wyławianie wylosowanych koni

Craig Cameron z wylosowanym trzylatkiem

Stacy była nie dość, że zwyciężczynią to także pierwszą kobietą startującą w tych wyjątkowych zawodach ale też i najmłodszą spośród rywali.
Jej słynny przejazd reiningowy na koniu Can Can Lena w Futurity 2003 bez ogłowia w stylu Freestyle (video clip na jej stronie ) wpisał ją na stałe do grona sław jeździectwa naturalnego.
"Bieżący rok był niezwykły" mówi producent wydarzenia Tootie Bland. "Konie były surowe ale niezwykle ambitne a każdy z trenerów to wybitna postać. Myślę również, że zwycięstwo Stacy jest wielkim krokiem potwierdzającym, że kobiety mogą z powodzeniem rywalizować na takim samym poziomie jak mężczyźni."

 
Craig używa do kładzenia konia metody z filmu Zaklinacz koni

Craig kładł konia już po godzinie

Konie dostarczył z farmy w Alabamie Jeff Cornelius. Jako znany hodowca dumny był z tego, że wybrano jego konie i jak sam twierdzi "Jeździectwo Naturalne jest najlepszą rzeczą jaka kiedykolwiek zaistniała pomiędzy koniem a człowiekiem. Trenujemy nasze konie metodami Raya Hunta i Craiga Camerona od lat. Jak każdy hodowca chcemy aby nasi klienci byli zadowoleni z ich koni. Dlatego zaczynając trening naszych koni poprzez komunikację metodami naturalnymi, wiemy że zwróci się to z nawiązką kiedyś naszym klientom."

Pierwszego dnia sędziowie spośród 10 zielonych trzylatków wypuszczonych na arenę wyławiają 4 konie z którymi pracować będą dalej trenerzy. Następnie rozpoczynają oni równocześnie godzinną sesję szkolenia od zera tj oswajania i siodłania wybranego konia. Każdy pracuje w jednym z czterech ustawionych na arenie round penów. Kolejnego dnia mają jeszcze tylko 2 godzinne sesje w południe na pracę, po czym muszą w ciągu 25-cio minutowego pokazu zaprezentować osiągnięty wynik szkolenia.
Sędzia Jack Brainard wyjaśnia jak konie i pracujący trenerzy są oceniani przez zespół 5-ciu sędziów:

 
Ekipa sedziów. Jach Brainard obok dr Millera
 
Arena Road to the Horse

"Sędziowanie w RTTH jest całkowicie inne niż w jakichkolwiek zawodach jeździeckich. Oceniany jest oddzielnie koń i trener. Koń jest oceniany za swoją chęć do pracy, trener za jego umiejętność czytania osobowości konia i wykorzystanie konstruktywnych technik szkolenia pracując bez kary, bez przemocy i bez stresu. To absolutnie zielone źrebaki.
Gdy je oceniamy bierzemy pod uwagę, że każdy z nich jest inny i powinien być trenowany inaczej. Osądzamy takimi samymi kryteriami ale pracujemy indywidualnie. Nie rozmawiamy ze sobą w trakcie sędziowania.

 Martin Black miał trudne chwile

 
Martin Black po chwili już przeszedł do oswajania z lassem

Zwracamy uwagę na wyposażenie użyte do treningu i nie chcemy niczego, co mogłoby zaszkodzić koniowi. W sumie wiemy, jak konie wyglądały na początku sesji i kto zrobił największy postęp. Jednakże, pamiętamy również o różnicach w koniach. Ktoś z bardziej nieustępliwym koniem mógł dostać dużo punktów jeśli każdy jego krok wymagał więcej cierpliwości ale jego koń odpowiadał pozytywnie.
Widownia jest pełna tysięcy miłośników koni, którzy są chętni do patrzenia i uczenia się."
Stacy była podekscytowana. Nie wiedziała jak się plasuje po pokonaniu toru przeszkód.

 
Martin Black - efekt po 2 godzinach szkolenia
 
Martin Black i kon po 3 godzinach szkolenia
spokojnie pokonuja tor przeszkod


"To zdumiewało" mówi. "Nie mogłam zobaczyć co każdy z kolegów jeszcze robi. Usłyszałam, że Martin Black na swoim koniu przekracza mostki a nawet go kładzie. Byłam zadowolona ze swojego toru przeszkód ale chciałam przede wszystkim zakończyć go bezpiecznie."

 
Martin Black kładacy zielonego konia po 3 go dzinach treningu
 
Stacy oswaja Popcorna

Stacy udało się w tak krótkim czasie stworzyć niezwykle silną, wysoko ocenioną więź ze swoim koniem Doctor T Tari , którego nazwała "Popcorn".

Kobiety wśród publiczności zostały przyprawione o dreszczyk emocji gdy w niedzielne popołudnie ogłoszono, iż wygrała Stacy.

"To było spełnienie marzeń dla kobiet z Ohio," mówi Terry Shellenbarger ."Faceci byli fantastyczni również, ale koń Stacy był przy niej cały czas zrelaksowany. Przemawiała do niego całym sobą i prowadziła go przez wszystkie sesje niezwykle spokojnie. Miała do niego zaufanie i jej koń o tym wiedział. Była miła i spokojna podczas całego widowiska."
Stacy Westfall potwierdziła, iz będzie marcu 2007 roku rywalizować z dwukrotnym mistrzem tych zawodów Clintonem Andersonem.

 
Stacy na Popcornie
 
Stacy, Tootie i Clinton Anderson


Tekst i zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości koordynatora mediów na RTTH Heidi Nyland, która mówi: "Polska to piękny kraj. W 2004 roku studiowałam w Polsce u jednego z bardziej znanych wykładowców zajmujących się treningiem umysłu i razem pracowałyśmy nad programem hipoterapeutycznym. Cieszę się, że i u Was to ekscytujące wydarzenie jakim jest Road to the Horse cieszy się zainteresowaniem. Zapraszam zatem Waszych jeźdźców i trenerów do nas już za rok.

opracował Andrzej Makacewicz (Agencja PDM) marzec 2006
powrót
Wyczucie koni polega na tym, że nie obstawiają ludzi.

W.C. Fields

Artykuły
Pierwsza kobieta zwycięzcą zawodów "Zaklinaczy Koni"