Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Artykuły / Pomona Equine Affair '05 ( V ) - Craig Cameron - wywiad
Na targach w Pomonie wykłady Craiga ściągały zawsze pełne trybuny słuchaczy - nawet te odbywające się od rana. My trafiliśmy na wykład zatytułowany "Reining. Proste porady szkoleniowe jak nauczyć twojego konia elastyczności, pozycji i kontroli". Charakterystyczny głos słychać było już z daleka, a co chwila towarzyszyły mu wybuchy śmiechu i wesołe owacje. Craig potrafi opowiadać ze swadą - poważne wywody okrasza w niewymuszony sposób anegdotami i wesołymi uwagami. Jest to jednocześnie nieustanny dialog ze słuchaczami, którzy od razu podchwytują to żywiołowe poczucie humoru. Dodajmy, że Craig podczas swoich wykładów sam siedzi na koniu i co chwilę demonstruje różne ćwiczenia.
AM-    Cześć Craig. Wygląda na to, że masz naprawdę dużą publiczność w Pomonie


trybuny wypełnione, publiczność śledzi każde zdanie Craiga i świetnie się bawi

CC-    O tak, rzeczywiście, ale sam nie wiem czemu ich tylu przychodzi jak ja gadam (śmiech). Mam tu kilka zajęć, w ramach których staram się przekazać co wiem o koniach.
-    Nazywają cię "Cowboy's Clinician" - skąd wziął się ten przydomek?


Craig - ucieleśnienie 5 zmysłów na raz: Sensibility, Sensitivity, Horse-Sense, Common-Sense i Sense of Humor

-    Wychowałem się na rancho wśród kowboi, sam nim jestem. To wolni i niezależni ludzie, którzy nie lubią jak im się cokolwiek narzuca. Jak mają jakiś problem, to sami muszą dojrzeć do tego by spytać o rozwiązanie. Prowadząc moje kliniki staram się zatem dawać im porady w typie: "może spróbujemy tego.." albo "wiesz, ja w tej sytuacji spróbowałbym tego", bardziej naprowadzam ich na rozwiązania, które sam zdobywałem latami pracując z końmi. A poza tym, przecież ja nie mam gotowych rozwiązań na wszystkie problemy. Wiesz, człowiek zawsze musi być gotów na zmianę w swoim postępowaniu, tak jak i koń.
-    Wszędzie tu mówi się o naturalnych metodach szkolenia a ciebie zaliczają do tych wielkich w świecie naturalu..
-    Taaak? (śmiech) Wiesz, jesteś w zachodniej części Stanów i wszędzie tu znajdziesz ludzi, którzy byli lub nadal są ranczerami czy kowbojami. To ciężka, ale piękna praca. Pozwala nam spędzać z końmi całe dnie przez okrągły rok. Jeśli jesteś otwarty na naukę i obserwację, to konie stają się twoimi nauczycielami.
-    Chcesz powiedzieć, że wystarczy być chętnym do nauki i pracować jako kowboj, aby zostać takim mistrzem jak ty ?
-    (śmiech) Praca z końmi to wieczna nauka. Ciągle trafiam na konia, który mówi mi coś nowego. Nawet tutaj - wiesz, konia, na którym przyszło mi tu pokazywać ćwiczenia widzę pierwszy raz. Tak jak i siodło, na którym tu jeżdżę. Ale przyznaję, że to bardzo miła młoda klacz, chętna do nauki. A tak poważnie, aby być naprawdę dobrym trzeba posiąść kilka zmysłów na raz: Sensibility (Czułość), Sensitivity (Wrażliwość), Horse-Sense (Koński Zmysł), Common-Sense (Zmysł Zdrowego Rozsądku) i najważniejszy Sense of Humor (Zmysł Poczucia Humoru). Wiesz, ludzie często starając się czegoś nauczyć robią się tacy serio. Zapominają o zabawie i śmiechu. Stają się przez to sztywni a to z pewnością nie pomaga im w pracy z końmi.
-    Czy zatem uśmiech jest według ciebie kluczem do sukcesu ?


znakiem rozpoznawczym Craiga jest jego uśmiech..

-    (śmiech) Nie wiem czy to "klucz", ale mnie na pewno pozwala cieszyć się życiem i końmi, które mnie otaczają.. Przywożą do mnie konie z problemami, które robią "to" źle, a "tamtego" nie chcą w ogóle robić. A ja chciałbym, aby zauważyli, że konie zachowują się inaczej kiedy my sami nie jesteśmy sztywni. No i myślę, że innym też chyba milej przebywać z uśmiechniętym gościem...
-    Gdzie zatem można się od ciebie uczyć ?
-    Prowadzę kliniki w całych Stanach, ale zapraszam także na jedno z moich dwóch rancz: w Teksasie lub Nowym Meksyku. Dalene się ucieszy, ona uwielbia gości! Wiesz co, zaraz do niej zadzwonimy. (tu Craig dzwoni do żony wołając wesoło do aparatu: Dalene ! Nie zgadniesz! Są tu ze mną przemili ludzie z Polski; robią ze mną wywiad ! Tak, z Polski! Mówią, że chcą mnie zabrać do Europy - tu mrugnięcie oka w naszym kierunku - i co ty na to? Puścisz mnie kochanie? Świetnie, to sama im to powiedz! - i Craig, ku mojemu zaskoczeniu, przekazuje mi telefon. Dalene serdecznie zaprasza wszystkich i prosi o pozdrowienie jeźdźców w Polsce).


Craig prezentuje ćwiczenia pomocne nie tylko wreiningu

-    Podobno przez lata startowałeś i wygrywałeś na rodeo ?

-    (śmiech) Tak. Moją specjalnością była jazda na bykach. To twardy sport, ale bawiłem się świetnie. Macie u was w Polsce rodeo z ujeżdżaniem byków?
-    Na razie nie, ale mam kolegów, którzy chcą wprowadzić tę konkurencję..
-    No to wtedy do was przyjadę.(śmiech)
-    Jesteś urodzonym kowbojem. Jeździsz w stylu western, a Europa to przede wszystkim styl klasyczny..
-    Koń to koń. Czy myślisz, że koń wie w jakim stylu jeździsz? Jeśli chcesz, aby zrozumiał i spełnił twoje oczekiwania, musisz mu na to pozwolić a nie przeszkadzać. A czy będzie to western, skoki, dresaż czy inna dyscyplina to bez znaczenia.
-    Co byś doradził jeźdźcom w Polsce?


"Musicie dać swojemu koniowi powód do zmiany"

-    Nigdy nie oczekuję od konia perfekcji. Oczekuję jedynie, że spróbuje wykonać jak najlepiej to o co go proszę. Pozwalam mu popełniać błędy. Koń nie może bać się popełniać błędów. Tylko wtedy możemy oboje się uczyć i stawać coraz lepszymi.
-    Słynne są twoje pokazy z młodymi końmi. W ciągu godziny koń wykonuje zadania, które innym w szkoleniu zabierają miesiące lub lata.


"Koń to koń. Czy myślisz, że wie w jakim stylku jeździsz?"

-    (śmiech) Te konie to jeszcze nie czempioni, ale ta pierwsza godzina w pracy z człowiekiem jest dla konia bardzo ważna i ma wpływ na jego dalszą karierę. Można wtedy naprawdę dużo osiągnąć. Ale oczywiście ważne jest też jakim trenerem jesteś dla swojego konia przez resztę jego życia.
-    Startujesz w tym roku z zawodach zaklinaczy ?
-    Tak. "Road To The Horse" to świetna impreza. Daje publiczności możliwość obserwacji technik jakie stosujemy i od razu ich wyników w pracy.
-    Wygrasz ?
-    Jasne, że chciałbym. Ale to bez znaczenia. Na pewno wszyscy będziemy się wspaniale bawić.
-    No to będziemy trzymać za ciebie kciuki.Andrzej Makacewicz (luty 2005)powrót
Love to equitation should not be stronger than love to horses. Martyna Baranowska JNBT L2 student
Miłość do jeździectwa nie powinna być większa, niż miłość do koni. Love to equitation should not be stronger than love to horses. Martyna Baranowska JNBT L2 studentArtykuły
Pomona Equine Affair '05 ( V ) - Craig Cameron - wywiad