Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic
Hippika - Natural Horsemanship
Artykuły / Naturalne Jeździectwo i Siedem Zabaw
Naturalne jeździectwo to nic innego, jak praca z naturalnymi instynktami konia. Musimy pamiętać, że konie postrzegają człowieka jako drapieżcę, podczas gdy same, jako zwierzęta roślinożerne, stanowią potencjalną zdobycz drapieżników. Ich naturalną inklinacją jest ucieczka przed niebezpieczeństwem i wszystkim co odbierają jako niebezpieczne; nie ulega też wątpliwości, że ludzie zwykle zachowują się w sposób dla nich przerażający i alarmujący. Musimy zatem przede wszystkim zrozumieć naturalne instynkty konia - nie wyłączając jego podstawowej potrzeby przeżycia. Nauczenie się tego i korzystanie z tej wiedzy pozwoli nam ustanowić związek oparty na szacunku, a nie na strachu. Przestaniemy zmuszać nasze konie do wykonywania poleceń - w zamian, będziemy porozumiewać się z nimi w sposób dla nich zrozumiały. Nie jest to rzecz, którą możemy osiągnąć w ciągu jednego dnia czy nawet miesiąca - musimy przecież udowodnić naszemu rumakowi, że jesteśmy godni zaufania, a to wymaga nie tylko czasu i cierpliwości, ale i dużej wytrwałości.

Dzięki naturalnemu jeździectwu to my stajemy się przywódcą stada. Wymaga to oczywiście zrozumienia języka, w jakim konie się porozumiewają. Mieliście kiedyś okazję obserwować stado koni poruszające się kłusem lub galopem? Choć całe stado zmienia kierunek, to w rzeczywistości początek tej zmianie daje tylko jeden koń, a reszta podąża za nim. Konie uczą się poruszać na podstawie tak subtelnej wskazówki jak spojrzenie innego konia, szczególnie przywódcy stada.

To co w rzeczywistości chcemy osiągnąć, to aby zwiększyła się umiejętność myślenia u naszego konia. Aby pozostawał spokojny, opanowany i zebrany, zamiast poddawać się wrodzonemu instynktowi ucieczki i dopiero później pytać co to było. Wypracowanie sobie końskiego szacunku i zaufania, przyniesie właśnie takie pożądane jego zachowanie.

Naturalne jeździectwo jest uniwersalne - działa bez względu na umiejętności jeźdźca (zaawansowany, początkujący), na rasę konia czy wreszcie na uprawianą dyscyplinę czy styl jazdy (klasyczny, western, ujeżdżenie, skoki etc.)

A oto kilka wskazówek przydatnych przy pracy technikami naturalnego jeździectwa.
Bądź cierpliwy - i nigdy się nie poddawaj. Jeśli ty lub twój koń zaczynacie być zdenerwowani, zrób przerwę. Kiedy już się uspokoisz, możecie kontynuować to nad czym pracowaliście - nigdy jednak nie przenoś swojej frustracji na konia. Pamiętaj, że aby osiągnąć efekty oboje musicie być w pozytywnym nastroju do nauki.

Zawsze powinieneś najpierw zrozumieć myśli konia, i starać się, aby twoje pomysły stały się jego pomysłami. Może to oznaczać, że powodujesz, iż rzeczy pozytywne przychodzą mu łatwo, podczas gdy zachowania negatywne są trudne do wykonania lub przynoszą niewygodę. I tak na przykład jeśli koń odchodzi od ciebie podczas czyszczenia, utrudnij mu to wymuszając na nim kłus - on chciał od ciebie odejść, nie odkłusować. Oczywiście twój koń będzie starał się najpierw poznać opcje wyboru, zanim zdecyduje się na dane zachowanie.

Musisz nauczyć się szybkiego odpuszczania. Twój koń nauczy się wykonywać polecenia jeśli odpuścisz (=zwolnisz nacisk prośby), jak tylko zacznie wykonywać to, o co go prosisz. Nawet najmniejszy ruch w pożądanym kierunku powinien być nagrodzony. Nie oczekuj od razu perfekcji; proś powoli, za to przestawaj prosić szybko. Chcesz, aby twój koń częściej myślał i następnie reagował, niż korzystał z odpowiedzi instynktownych - pamiętaj więc, konie uczą się na przykładach, i tego właśnie ich uczymy.

Nigdy nie kończ pracy z koniem negatywnie. Pamiętaj, jeśli w ten sposób zakończysz, to negatywnie także zaczniesz następnym razem. Koń rozpocznie tak samo, jak go ostatnio zostawiłeś. Zatem zawsze kończcie pracę na rzeczy pozytywnej.

I najważniejsze: pamiętaj, aby być odpowiedzialnym przywódcą stada; oczekuj zarówno potknięć, jak i świetnej zabawy dla ciebie i twojego konia!

Seven Games (7 Zabaw)

Uwagi:
  • Rytm jest bardzo WAŻNYM narzędziem i ma zastosowanie we wszystkich zabawach za wyjątkiem Porcupine Game.
  • Pamiętaj, że zachowania sporadyczne i nieprzewidywalne są BARDZO denerwujące dla koni.
  • Rytm i jego tempo, są uzależnione od indywidualnych cech konia.
  • Pierwsze trzy zabawy są zabawami bazowymi, ostatnie cztery to zabawy funkcjonalne.

Friendly Game - ta zabawa nauczy twojego konia, że "nie zamierzasz próbować go zjeść". Będziesz przyzwyczajać go do wszelkich rzeczy, które wokół (także w bezpośredniej styczności z jego ciałem) mogą się przydarzyć. Będziesz dotykać go po CAŁYM ciele - rękoma, sprzętem, różnymi rzeczami z otoczenia, etc. To zachowanie będzie jednak zawsze PRZYJACIELSKIE, nie chcesz przecież, aby takie przedmioty wywoływały u twojego konia negatywne skojarzenia... Negatywne oznacza przerażające! Pamiętaj o rytmie!

Porcupine Game - przy pomocy tej zabawy nauczysz twojego konia, aby szedł za tym co czuje, aby ustępował przed naciskiem we wszystkich sześciu kierunkach (do tyłu, do przodu, do góry, na dół, w prawo i w lewo). Zapewnisz koniowi możliwość ustąpienia już pod możliwie najlżejszym naciskiem, zanim STOPNIOWO zaczniesz zwiększać nacisk. Pamiętaj by nagradzać nawet najmniejszą próbę ustąpienia poprzez zwolnienie nacisku - ale bez utraty fizycznego kontaktu - i pogłaskanie. Musisz też zapewnić twojemu koniowi przerwy pomiędzy kolejnymi próbami, aby mógł przemyśleć, co się przed chwilą stało. Ta zabawa, tak jak i zabawy funkcjonalne oparte na wykorzystaniu "jeża", opierają się na wywieraniu STAŁEGO nacisku. Zwiększaj fazę jeśli tego sytuacja wymaga, ale pamiętaj, by nie SZARPAĆ ani nie UDERZAĆ.

Driving Game - dzięki tej zabawie nauczysz twojego konia jak ma poddawać się twojej sugestii wywieranej przy pomocy prowadzącego rytmu (z użyciem rozkołysanej liny lub carrot sticka). Koń nauczy się ustępować przed takim naciskiem przodem, zadem, do tyłu i na boki.
Ta zabawa jest pośrednim składnikiem zabaw: Yo-Yo, Squeeze, Sideways i Circling. Kiedy uzyskasz w niej dobre wyniki, zabawy 4-7 pójdą znacznie łatwiej.

Yo-yo Game - w tej zabawie nauczysz twojego konia chodzenia w przód i w tył po prostej linii. Będziesz dążyć do zbalansowania obu ruchów, tak aby zatrzymywanie było równie dobre jak ruszanie, i koń równie łatwo cofał co szedł do przodu.

Circling Game - ta zabawa nauczy twojego konia, aby nie zmieniał kierunku i chodu, dopóki nie zostanie o to poproszony. To będzie jego odpowiedzialność - nie powinieneś być zmuszonym kierować go co ćwierć okrążenia. Jeśli koń zmienia kierunek / chód, szybko to skoryguj i wróć do pozycji, w której o nic go nie prosisz. Pamiętaj by nie prowadzić konia obracając się za nim i za liną, lecz by przekazywać ją sobie z ręki do ręki (także za plecami). Zrób minimum dwa okrążenia, i nie więcej niż cztery - większa ilość okrążeń spowoduje znudzenie albo frustrację u konia.

Sideways Game - w tej zabawie nauczysz twojego konia ustępowania bokiem (chodów bocznych). Pamiętaj, że im lepiej twój koń chodzi do tyłu i w bok, tym lepiej będzie wykonywać wszystko inne. Ale też im GORZEJ twój koń chodzi w bok, tym gorzej będzie wykonywać wszystko inne!

Squeeze Game - czy wiedziałeś wcześniej, że konie cierpią na silną klaustrofobię? Ta zabawa nauczy twojego konia przeciskania się pomiędzy dwoma przedmiotami, lub między tobą i np. ogrodzeniem. Jeśli koń nie potrafi się zrelaksować i przejść między tobą i ogrodzeniem, ocierając się przy tym o ciebie, to czy naprawdę sądzisz, że będzie się czuć wygodnie i szczęśliwie mając twoje nogi po swoich bokach? ZAWSZE pamiętaj, że koń może iść w SZEŚCIU różnych kierunkach, i nie zaniedbuj żadnego z nich. Możesz stosować przeciskanie także pod i nad różnymi przedmiotami, np. gałęziami, płachtami, prześcieradłami, drągami czy koziołkami do skoków. Wszystko to pomoże twojemu koniowi stać się dużo odważniejszym. Masz kłopot z załadunkiem do przyczepy ? Będzie to najprostsza rzecz, kiedy dobrze opanujecie zabawę Squeeze.

powrót
A good horse is never bad color.
Dobry koń nigdy nie jest złej maści.


Mark Rashid

Artykuły
Naturalne Jeździectwo i Siedem Zabaw